Yaşam Koçluğu Nedir? | İstanbul Eğitim Sertifika

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğu sertifikası, temel olarak insanları hayata bağlayarak hayatın kötü ve olumsuz yönlerinden kurtulmalarını sağlamak üzerine kuruludur.

Yaşam koçu, kişinin amaçlarının belirlemesine ve bu amaç ve hedeflerine ulaşmak için sürdürülebilir bir plan geliştirmesine yardımcı olan bir kişidir. Bir yaşam koçu, kişinin tüm potansiyelini en üst seviyeye çıkarmaya ve istediği sonuçlara ulaşmaya yardımcı olmak için profesyonel olarak eğitim almış bir kişidir.

Yaşam koçluğu süreci, kişinin hayatında neler olup bittiğini inceleyerek, zorluklarının ve engellerinin neler olabileceğini keşfederek ve yapılacak hareketleri seçerek, kişinin hayatındaki başarılara, geçişlere ve genel şartlara yöneliktir.

 

Bir yaşam koçu ne yapar?

Bir yaşam koçu, kişinin özel hedeflerinin ne olduğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Bir yaşam koçu, kişileri çeşitli kişisel ve profesyonel konularda teşvik eder ve onlara danışmanlık yapmaktadır.
Bir koç ,kişinin mevcut durumunu analiz ederek, karşılaştığı potansiyel zorlukları ve engelleri tespit ederek ve hayatındaki belirli sonuçları elde etmelerine yardımcı olmak için, özel tasarlanmış bir eylem planı tasarlayarak gelişmelerine yardımcı olmaktadır.

 

Yaşam Koçluğu Sertifikası Nasıl Alınır?

Günümüzde yaşam koçları kişisel gelişim, kurumsal gelişim ve birçok konuda bireye yarar sağlayarak kişiyi hedeflediği amaçlarına taşıyan süreç ile ilgili tüm eğitimleri verirler. Aynı zamanda sadece bireye değil firmalara da verilen eğitimlerde satış, pazarlama teknikleri, performans ve iş gücünü arttırmak için eğitimler verilir. Yaşam koçluğu eğitimi alan bireylerin sektörde yetkin bilgiye ve bireyleri hedefledikleri noktaya taşıyabilecek beceriye sahip olmasını, başarılı, mutlu, huzurlu bir yaşam sürebilmeleri için farkındalık yaratmayı, ruhsal yaşam standartlarını yükseltmeyi hedeflemektedir. Bu konuda eğitim alarak uzmanlaşmış kişileri bilgileri ile bireylere yol gösterici olup, yeni bir bakış açısı kazanmalarını sağlamalıdırlar.

 

Yaşam Koçluğunun Faydaları Nelerdir?

Yaşam koçluğu daha çok bireyi kişisel gelişim yönünde etkiler. Yaşam koçu bireyin var olduğu noktadan gitmek istediği, hayal ettiği yere gitme sürecinde bireyi yaşam koçluğu sistemi ile destekler. Seanslar sırasında ilk olarak danışana yaşam çarkı hakkında bilgi verilir. Yaşam çarkı tabirini biraz açmak gerekirse, yaşamın çarkı sağlık, finans, kariyer, kişisel gelişim, sosyal arkadaşlıklar, manevi, ruhsal bölüm gibi çarkı oluşturan etmenlerden oluşur.

 

Yaşam Koçu Danışana Nasıl Yardımcı Olur?

Yaşam koçunun süreç planlaması için sorması gereken ilk soru kişinin amaç ve hedefleridir.  Eğer belirli bir amaç ve hedefi yok ise yaşam koçu bireyin hayat amacının belirlemesine yardımcı olarak işe başlar. Fakat kişinin kariyer alanında, ilişkiler alanında ya da daha farklı bir konuda hedefi var ise bu konuda bulundukları konumla ilgili bilgi edinmek adına sohbetler edilir. Sohbetler sırasında kişinin kurduğu cümlelerden hedeflerinin ve isteklerinin ne olduğu netleştirilir. Bu hedefe giden yolda nasıl bir strateji belirlenir ve bu strateji doğrultusunda hangi eylemler gerçekleştirilir ise kişinin hayallerini gerçekleştirebileceği konusunda yaşam koçluğu sistemi siz danışanlara yardımcı olmaktadır.

Yaşam koçluğu sistemi aynı zamanda doğru soru sorma becerisi gerektirmektedir. Çünkü yaşam koçları bireylere doğru, etkin ve farkındalık yaratacak sorular sorarak bireyin amaçlarının hayatı ile uygunluğunu, amaçlarını gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği konusunda bir sorgulatma süreci yaşatır. Birey uyumlu hedefler seçmiş ise yaşam koçu bu hedeflerde bireyi hangi yöntemler ile motive olacağına ya da bireyin hedeflerine giden yolda kendisini sabote eden davranış modeli, yanlış, negatif düşünce biçimine sahip ise yaşam koçu bireye düşünce biçiminin doğru olmadığını soru sorarak, bireyin kendisinin farkındalık kazanmasını sağlar. Birey bu farkındalığı sorulara verdiği cevaplar ile sesli bir şekilde kendisine kazandırmış olur.

 

Yaşam Koçu Sertifikası Hangi Kurumlardan Alınabilir?

Yaşam koçluğu sertifikası veren üniversite ve üniversitelere bağlı enstitülerin güz ya da bahar dönemi eğitimlerine katılarak sertifikanızı alabilirsiniz. Verilen eğitimde uzmanlaşmak istediğiniz bölümü seçip yerli çalışma atölyelerinde ya da yurt dışında da yaşam koçluğu hakkında uluslararası sertifika veren workshoplara katılabilirsiniz. Uluslar anlamında da yaşam koçu sertifikasına duyulan ilgi her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de yaşam koçu eğitmenliği için en çok tercih edilen üniversitelerin başında Boğaziçi üniversitesi gelmektedir. Ayrıca yaşam koçluğu hakkında online sertifikalı birçok programda bulunmaktadır. Ücretleri verilen ders aralıklarına göre değişkenlik göstermektedir.

Yaşam Koçunun Genel Hizmet Alanları

Yaşam koçluğu aslında çok basit bir iş gibi görünse de kendi içerisinde birçok bölüme ayrılmaktadır:

 1. Kariyer Koçu
 2. Beslenme Koçu
 3. İlişki Koçu
 4. Öğrenci / Eğitim Koçu
 5. Yönetici Koçu
 6. Nefes Koçu
 7. Spor Koçu

Sizlerde karakteriniz doğrultusunda hangi alan da daha uzman olmak ve insanları hitap etmek istiyorsanız bunu seçebilirsiniz. Örneğin beslenme koçluğu alanında daha önce bir eğitim aldıysanız veya bu alanda bilgili iseniz bu yönde ilerleyebilir, çalışmalarınızı bu yönde etkinleştirebilirsiniz.

Kimler yaşam koçlarına ihtiyaç duymaktadır:

 1. Daha mutlu olmak isteyenler
 2. Enerji deposu olmak isteyenler
 3. Stres sorunu olanlar
 4. Emekliliğin hayatında boşluk yarattığını fark edenler
 5. İş ve kariyerinde büyük hedefleri olanlar
 6. Sık sık sorunlarla boğuşmak zorunda kalanlar
 7. Herhangi bir ilişki sorunu yaşayanlar (arkadaş, sevgili, aile)
 8. Özgüven eksikliği yaşayanlar
 9. Düzenli ve prensip sahibi olmak isteyenler
 10. Yeni deneyim arayanlar

 

Yaşam Koçluğu Sertifikası Size Ne Kazandırır?

Yaşam Koçluğu Sertifikaları size çok şey kazandıracaktır. Hem kendi hayat kalitenizi en üst seviyeye çıkartabilir, hem diğer kişilere yaşam koçluğu hizmeti vererek meslek sahibi olabilirsiniz.  Her ne kadar ünlü bir yaşam koçu dahi olsanız kendinizi geliştirmek ve hep en iyi olarak kalabilmek için hem yaşam koçluğu seminerlerine katılmalı hem de bireysel olarak kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


aile danışmanlığı sertifikası, aile danışmanlığı eğitimi, bdt sertifika, bdt eğitimi, bdt eğitim sertifikası, hasta yaşlı bakım sertifikası, hasta ve yaşlı bakım eğitimi, mindfulness sertifika, mindfulness eğitimi sertifika, öğrenci koçluğu eğitimi, öğrenci koçluğu sertifikası, uyku eğitimi sertifikası, uyku eğitimi eğitimi, wisc r eğitimi, wisc r sertifika, yaşam koçluğu eğitimi, yaşam koçluğu sertifikası, bütüncül psikoterapi sertifikası, bütüncül psikoterapi eğitimi

Call Now Button