WISC-R Zeka Testi Nedir?

WISC-R Zeka Testi Nedir?

WISC-R Zeka testi ülkemizde uygulanmakta olan zekâ testleri içerisinde geçerlilik ve güvenirliliği en yüksek olan testlerden biridir. Güvenirliliğinin fazla olması ve tercih edilmesinin sebepleri çeşitli yetenekleri ölçebilir olmasından ve yorum ve puanlama esaslarının belirgin olmasından kaynaklanır.
Wescler testini, Amerikalı psikolog Dr. David Wescler , 1939 yılında geliştirilmiş bireylerin zihinsel yetenek ve performanslarını tanımlamak amacıyla geliştirilmiş bireysel zekâ testidir. Önceleri yetişkinlere uygulanan bu test daha sonra düzenlemeler ile çocuklarda da uygulanabilir hale getirilmiştir.
Dr. Wechsler, bireyin çevresine uyum sağlama, kabiliyetini ve sorunları çözme becerileri zekâ olarak tanımlamaktadır. Weschler için zekâ, öğrenme kapasitesiyle değil çevreye uyum performansı noktasında değerlendirilmiştir.  Weschler için önemli olan çocuğun zekâsını sosyal çevresi ile birlikte adaptasyon sağlayabilmek için ne kadar iyi kullanabildiğidir. Testin odak noktası ise performans ölçümüne dayanmaktadır. Bu da tüm zekâ testleri için aynı noktaya dayanmaktadır.
Test performans ve sözel kısım olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Her bölümde 5 ana test ve bir alt test ile birlikte 6 test bulunmaktadır.
Test, soruların içeriklerine uygun bir şekilde çocuğa sorulması ve çocuktan bu soruların cevaplaması istenerek uygulanmaktadır.

 

WISC-R Zekâ Testi Kimlere ve Nasıl Uygulanır?

WISCR-R Zekâ Testi, 6-16 yaş içerisindeki çocuk ve gençlere yönelik bir testtir. Bu yaş grubundaki çocukların zeka gruplarını ortaya çıkarmaktadır. Bireysel bir test olduğu için grup şeklinde değil bir oturum esnasında sadece bir kişiye uygulanabilir. Uygulama, soru ve cevap kısmı vardır. Test yaklaşık 1 saat sürmektedir ve bu süre yaşa göre farklılık gösterebilmektedir. Test zekâ puanı için kullanılsa da daha çok öğrenme problemleri gibi sorunları tanımlamak, eğitim ve rehabilitasyon programı hazırlamak için kullanılır. Çocuğun zihinsel gelişimi ile ilgili bilgi verir ve olası sorunlarda erken önlem almak için kullanılır.

WISC-R Zekâ Testini Kimler Uygulayabilir?

Zekâ testini uygulayacak kişiler psikoloji, psikolojik rehberlik, danışmanlık ve eğitimde psikolojik alanlarda lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu ölçme aracıyla ilgili özel ve resmi kuruluşlar ile meslek örgütleri tarafından verilen eğitimlere katılarak zeka testi uygulamak için gerekli sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir.

 

WISC-R Zekâ Testi Sertifikası Nasıl Alınır?

Wısc-r Zeka Testi eğitimi sertifikası alabilmek için ilk önce katılımcının yukarıdaki alanların içerisinde olması gerekmektedir. Kişi bu alanların birinde ise, öncelikle ön kaydını yaptırması ve ödeme yapması gerekmektedir. Ön kayıt ve ödeme yapıldıktan sonra katılımcıya, eğitim danışmanı atanmaktadır. Eğitim Danışmanı başvurusu onaylanan katılımcıya kullanıcı adı ve şifre gönderir.

Katılımcı kullanıcı adı ve şifre ile beraber, kendisine gönderilen bağlantıya tıklayarak eğitim sistemine giriş sağlayabilmektedir. Eğitim danışmanı, eğitim süreci boyunca katılımcıya danışmanlık hizmeti verir.

Wısc-r Zeka Testi Sertifikası Programımıza, uzaktan eğitim ile dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden katılabilir ve Uluslararası onaylı sertifikalarımızı almaya hak kazanabilirsiniz.

Kayıt olan ve ilk ödemeyi yapan katılımcılar için dersler aktif hale getirilmektedir.

 

WISC-r Zeka Testinin Faydaları Nelerdir?

Wisc-r zeka testi ülkemizde kullanılan zeka ve yetenek testleri arasında güvenirliği ve geçerliliği en yüksek olanıdır. Alt testlerinde çeşitli yetenek alanlarından örnekler bulunması, puanlama ve yorumlama kriterlerinin netliği, sonuçlarının anlaşılır, açık ve tatmin edici olması bu zeka testinin daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır.

Wisc-r zekayı çeşitli boyutlardan oluşan, genel yetenek olarak kabul etmektedir. Wisc-r zeka testinde her alt test farklı bir kabiliyeti ölçebilmek nedeniyle geliştirilmiştir. Bütün alt testlerde kendini gösteren, genel zekanın mevcudiyeti kabul edildiği için alt testler içerisinde anlamlı ilişkiler bulunması beklenmektedir. Alt testlerden alınan standart puanlar arasındaki belirgin noktaları klinik bilgi niteliği taşır ve deneyimli bir wisc-r uygulayıcısı öğrenme zorluğu, disleksi gibi olası problem alanlarını bu testin yorumlanması esnasında tespit edebilmektedir.

Üstün yetenekli çocuklar için akademik çalışmalar yürüten tüm kurumlar ve okullar Wisc-r zeka testi sonuçları ile birlikte değerlendirme yapmaktadırlar.

Zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini bilimsel sonuçlar ile takip edebilme imkanına sahip olarak gerekli eğitim yardımını erken yaşlarda verme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button