Nefes Terapisi Nedir?

 Nefes Terapisi Nedir?

Nefes terapisi, bir tedavi yöntemidir. Doğru ve bilinçli nefes almaya ve insan sağlığına, nefes almayı merkeze alarak hedeflemiş bir tedavi yöntemidir. Nefes koçluğu zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığa destek olmak ve iyileştirmek için kullanılan solunum egzersizidir. Doğru nefes alma tekniği ile vücuttaki hastalıkların tedavi edilmesine ve vücuda pozitif enerji yüklenmesine yardımcı olan terapi yöntemidir.

Günümüzde birçok nefes terapisi türü mevcuttur ve her birinin kendine özgü yöntemleri mevcuttur.

Nefes Terapisi Ne İşe Yarar?

Nefes terapileri, insanlara daha iyi öz farkındalık duygusu kazandırmak ve kendilerini iyileştirme yeteneklerini artırmaya yardımcı olmaktır.
Bilinçli ve doğru nefes almanın pek çok olumlu etkisi vardır. Yapılan araştırmalara göre her gün aldığımız toksinlerin yüzde yetmişinin nefes ile birlikte atıldığını ortaya çıkmıştır. Derin ve tam nefes aynı zamanda iç organları ve karın kaslarına masaj yapmakta ve güçlendirmektedir. Yine yapılan araştırmalara göre nefes terapisi ile kalp hastaları, kalp sağlıklarını büyük ölçüde iyileştirebilmektedir. Araştırmacılar yüksek tansiyon bulguları ve endişenin, doğru ve bilinçli nefes alma ile azaldığını ispatladılar. Etkin nefes almanın fiziksel faydaları ile birlikte , bazı özel nefes alma teknikleri duygusal stres olarak da yöneltilebilmektedir.

Nefes Terapisi Nasıl Yapılır?

Nefes terapileri, alanında uzman terapistler tarafından yapılmaktadır. İlk olarak kişinin ihtiyacı olan terapi türü tespit edilmekte ve ardından kişiye özel terapi başlanmaktadır. Nefes terapisinin asıl amacı kişiye bilinçli ve doğru nefes almayı ve gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi nefes yolu ile depolayabilmesini sağlamaktır.

Nefes terapisi, hastanelerde uygulanabildiği gibi aynı zamanda nefes terapisi kamplarında da uygulanabilir. Nefes terapisi kampına giden bireyler huzurlu bir ortamda ve doğa ile iç içe terapistler eşliğinde çalışma imkanı bulurlar. Gün içerisinde çeşitli egzersizler ile de nefes terapi sürecini daha etkili hale getirmek mümkündür.

 

Nefes terapisi tedavisinin uygulama alanları :

  • Kas-iskelet ağrıları
  • Dolaşım bozuklukları
  • Baş ağrıları / Migren
  • Psikolojik sorunlar
  • Stres belirtileri
  • Konuşma bozuklukları
  • Uykuya dalma ve uykuda kalma zorluğu
  • Yorgunluk hissinin azaltılması
  • Konsantrasyonun artırılması

Nefes Terapisinin Faydaları

Nefes koçluğu, nefesi bilinçlendirme yardımı ile hastalıkların tedavisine destek olmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle çeşitli duygusal ve fiziksel şikayetlerde hastalığın seyrini hafifletebilmekte veya önleyebilmektedir. Nefes terapisi, kişinin vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi depolamasını sağlarken diğer yandan da doğru nefes alıp vermeyi öğretmektedir. Bununla birlikte  doğru nefes alma yöntemleri kullanılarak pek çok akciğer ve akut hastalığı tedavi edilebilir. Bilinçsiz nefes alma sürecini bilinçli olarak zannetmek ve sağlığı olumlu etkileyecek şekilde kontrol etmek için özel nefes egzersizleri kullanılabilir. Doğru nefes almak, vücuttaki hücreleri onarmakta ve hücreleri yeni enerjiyle doldurmaktadır. Boğaz, kalp ve mide üzerinde sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. İç organların sağlığını geliştirmesinin yanı sıra, lenfatik sistemi de temizlemektedir.

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button