Çocuk ve Ergen BDT Faydaları

Bilişsel Davranışçı Terapi, danışan ve danışmanın işbirliği içerisinde devam ettiği bir terapi modelidir. Bilişsel Davranışçı Terapi’nin amacı işlevsel olamayan düşüncelere karşı işlevlileri oluşturmaktır. İlk başta sadece yetişkinlere uygulanmakta olan bu terapi modeli 1990’lı yıllarda sonra çocuk ve ergen bireylere de uygulanmaya başlamıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi’nin çocuklarda kullanılmasının en önemli amacı kullanılış amacında yer alan becerilerin kazandırılmasıdır. Uyum ve davranış bozuklukları, sınava dair yaşanan anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, korkular, düşük benlik saygısı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi pek çok ruhsal problemde uygulanmaktadır. Özellikle travmatik durumlar yaşamış çocuklarda kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Travmatik olayların yanında travma sonrasında oluşan olumsuz duyguların kontrolünü sağlamayı da hedeflemektedir. Bu nokatada ebeveynlerin önemi de büyüktür. Çocukla çalışma yapılırken ebeveynerin de bu alandaki beceri ve yetkinlikleri desteklemek gerekmektedir.

Çocuk ve ergen bireylerde Bilişsel Davranışçı Terapi uygulaması yapılırken ilk yapılması gereken güvenli alan sağlamak ve iş birliğini sağlamaktır.Daha sonrasında yaşanan problemi iyi değerlendirmek ve altında yatan ana nedeni doğru bulmaktır.Devamında danışanın kendi duygularını fark ederek belirleyebilmesi, otomatik düşüncelerini keşfetmesi, önemlidir. Son olarak ise kullanacağımız yöntem ile danışana duygu durum düşünce davranış ilişkisini öğretmek gerekmektedir.

Çocuk ve ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi uygulamsı ile ilgili ne kadar tartışmalar yaşansa da olumlu sonuçlar ortaya koyduğu ve etkili bir yöntem olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Düşünce ve duygulara sağlanan erişim ile değişimi keşfetmesi noktasında desteklenen çocuklar yaşadıkları ruhsal bozukluklarda adım adım olumlu yönde ilerlemektedir. Etkinliğe dair çalışmalara ihtiyaç duyan bu yöntem çocuklarımızın farkındalıklarını da geliştirmektedir.

Bu alanda kendisini geliştirmek isteyen her bireyin kesinlikle alması ve uygulamasının önemli olduğu eğitim olan Çocuk ve Ergen Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulayıcı Eğitimi ile meslek yetkinliğini arttırarak, becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button