Diş Hekimi Asistanlığı Kursu Veren Üniversiteler

Diş hekimi asistanı olacakların alabilecekleri eğitimler sınırlıdır. Eğitim merkezleri veya diş hekimi asistanlığı kursu veren üniversiteler sertifika programı açar. Bu programlarda diş hekimi yardımcısı olarak çalışacak kişilerin görevleri anlatılır. Diş hekimi asistanı, diş hekimliği ile ilgili materyalleri ve alana özgü bilgileri bu kurumlardan aldığı eğitimler ile öğrenir. Diş hekimi asistanı veya diş hekimi yardımcısı olduğunuzda sağlık merkezlerinde çalışabileceğiniz gibi özel muayenehanelerde de iş imkanı elde edersiniz.   

Diş hekimi asistanlığı kursu veren üniversiteler aracılığı ile sertifika almanız çalışma alanınıza büyük ölçüde katkı sağlar. Üniversitelerden doğrudan veya üniversiteler aracılığı ile açılan kurs programları YÖK denkliği avantajına sahiptir. Yurt içinde ve uluslararası alanda geçerli diş hekimi asistanlığı sertifikası verilir. Çalışabileceğiniz yerlerin sayısını artırdığı gibi iş başvurusunda kabul edilme şansınızı da yükseltir. Diş hekimi asistanlığı kursu veren üniversiteler aracılığı ile aldığınız eğitim tartışılmazdır. Online eğitim alsanız da yüz yüze eğitimlerden ayrılmaz. Uygulama videoları, canlı dersler ve teori dersleri örgün eğitim mantığı ile hazırlanmıştır.   

Diş Hekimi Asistanı Nedir?

Diş hekimi yardımcısı veya diş hekimi asistanı nedir araştırmasına girdiğinizde tedavisi esnasında büyük yardımı olan kişi olduğunu görürsünüz. Diş hekimi asistanlığı kursu veren üniversiteler aracılığı ile eğitim almış kişiler diş hekimi yanında çalışır. Diş hekiminin uzmanlığına dayanarak yapabilecekleri dışında kalanları diş hekimi asistanı yapar. Hastayı tedaviye uygun hale getirdiği gibi malzemeleri hazırlar. Diş hekimlerinin diş hekimi yardımcısı veya diş hekimi asistanı çalıştırmalarını diğer bir sebebi de tedavi süresini kısaltmaktır. Tedaviye uygun malzemeleri ve hastayı hazırlayıp diş hekiminin işlem süresini de kısaltır. Diş hekiminin yardımcıya ihtiyaç duyduğu yerlerde diş hekimi asistanlığı eğitimi almış kişilere öncelik verilir.

Diş hekimi asistanı nedir ve görevleri nelerdir konusunda donanımlı olmak işe alım şansınızı yükseltir. Muayenehanelerde kullanılan cihazların hazırlanması ve temizliğinin yapılması da diş hekimi asistanının görevidir. Diş hekimi asistanı;

 • Sterilizasyon ve dezenfeksiyon aşamalarında görev alır. Cihazların ve malzemelerin sterilize edilmesinde, korunmasında görevlidir. Hijyenine dikkat edilmeyen malzemeler hastanın sağlığını olumsuz etkileyeceğinden aldıkları eğitimlerde bu konuya da özen gösterilir.
 • Diş hekimine tedavi sırasında yardımcı olur.
 • Hastanın fiziksel ve ruhsal olarak tedaviye uygun hale getirilmesinde görevlidir.
 • Diş hekiminin hasta kayıtlarını tutar ve randevularını oluşturur. Resmi evraklar için işletilmesi gereken prosedürleri hazırlar ve evrak düzenlenmesine yardım eder.
 • Dolgu, kanal tedavisi ve diğer tedavi türlerinde her aşamada farklı görevi vardır.
 • Hastanın enfeksiyon kapmaması için gerekli işlemleri yapar.
 • Tedai esnasında veya sonrasında hastaya yardım eder.
 • İşlem sonrası cihazların bakımını ve korunmasını yapar.
 • Hastaları güler yüzle ve nazik şekilde karşılar ve hasta kaydı tutar.
 • Diş hekimliğinde kullanılan malzemeleri en iyi şekilde öğrenip tedavi sırasında bilgilerini kullanır.
 • Hastanın tedavi sürecine dair bilgilerin kaydını tutar.

Diş hekimi asistanı nedir ve görevi nelerdir sorusunun cevabını aramak yerine bu alanda çalışacaksanız eğitimlere hemen başlayın. Diş hekimi asistanlığı kursu veren üniversiteler online eğitim imkanı sağlar. Bu kurslara kayıt yaptırıp kolaylıkla diş hekimi asistanlığı sertifikası alırsınız. Üstelik mesleğinizde başarılı olmanızı sağlayacak onlarca eğitim ve uygulama videoları program içerisindedir. Siz sadece diş hekimi asistanlığı sertifika programı için ayıt yaptırırsınız. Yurt dışında da geçerli diş hekimi asistanlığı sertifikası için sertifika ücreti ödemezsiniz. Bu avantajdan yararlanmak için İstanbul Eğitim Sertifika ile görüşmelisiniz.  

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button