Montessori Eğitimi Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori Eğitimi Çocuğa Ne Kazandırır?

Çocuklarımız bizler için çok özeldir ve gelişim dönemlerinde onlara en iyi eğitimi sunmak, beceriler kazandırmak isteriz. Eğitimlerinde en iyi noktaya gelmelerini, o noktaya gelişken kendilerini kişisel anlamda da geliştirmelerine önem veririz. İşte bu noktada Montessori Eğitimi karşımıza çıkmaktadır. Peki Montessori Nedir?

Montessori Eğitimi İtalyan Pedagog Maria Montessori tarafından ortaya konmuş ve özellikle zekâ geriliği yaşayan çocuklar üzerinde denenmiştir. Montessori çocuğun bireysel, tek olarak eğitilmesini ve onun özgün yapısına uygun olarak içerik oluşturulması savunan bir eğitim şeklidir. Montessori Eğitimi’ne göre çocuklar eğer bir eğitim alacaklarsa bu onlara özel, biricik olmalıdır. Eğitim düzeni çocuğun yeteneklerine, öğrenme hızına göre hazırlanmalıdır. Eğitimin merkezinde çocuk yer alır. Merkezinde çocuk olan bu eğitim modeli çocukların eleştirel düşünce yapılarını ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Eğitime başlamak için yaş sınırı yoktur ancak ne kadar erken gelişim döneminde uygulanırsa o kadar kazanım sağlayacak bir eğitim modelidir. Montessori doğumdan itibaren kullanıma uygun olan bir eğitimdir.

Montessori Uygulayıcı Eğitimi çocuklarda önemli kazanımlar sağlamaktadır. Bebeklikte uygulanan eğitim ilk olarak kendilerini birey olarak fark etmelerini sağlamaktadır. 3 yaş sürecine kadar bebeklerin gelişim süreci hızla ilerlerken bu gelişim sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinseldir. Bebeklik döneminde en önemli kazanımlardan birisi olan kaba motor koordinasyonu Montessori Eğitimi ile gelişmeye başlar ve dil gelişimini de önemli oranda etkilemektedir.

Anaokulu yaş grubundaki çocuklarda daha yapıcı ve işlevseldir. Bebeklik döneminden çıkıldığı için bir işi kendi başlarına yapabilme becerisini kazanacaklardır. Özgüven gelişimi ve daha sağlıklı iletişim kurma, kendilerini net ifade etme beceri gelişecektir. Bu becerilerin gelişmesi ise sosyal çevre yani arkadaşlık kurma ve sürdürme de başarılı olacaklardır. Yaratıcılığının gelişimi ile çocuklar yeni fikirler üretme konusunda daha hızlı ve yetenekli olacaklardır.

İlkokul ve ergenlik dönemindeki çocuklarda kendi benliklerini ve sosyal çevrelerini keşfetmelerine, hayal güçlerini geliştirmelerine, başka diller ve becerileri geliştirme alanında kendilerine güvenmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Özellikle ergenlik döneminde kimlik arayışı içine giren gençlerde bu eğitim modelinin önemi çok büyüktür. Birey olarak kendilerini fark etmelerini ve dış dünyadaki bireylere karşı bakış açılarını olumlu yönde geliştirmelerine fayda sağlamaktadır.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button