Aile Danışmanlığı Süpervizyon Eğitimi | İstanbul Eğitim Sertifika

Aile Danışmanlığı Süpervizyon Eğitimi

Aile danışmanlığı sertifikası almak için verilen eğitimler yönetmelikteki şartlara uymalıdır. Aksi halde aile danışmanlığı sertifikası verilmesi mümkün değildir. Aile danışmanlığı eğitimleri şu kriterleri karşılamalıdır;

  • 30 saat süpervizyon eğitimi
  • 150 saat uygulama eğitimi
  • 300 saat teori eğitimi

Bu şartları taşımayan eğitim programları için sertifika verilemez. O sebeple de sertifika ve eğitim merkezleri kurs programlarını yönetmeliğe uygun hazırlar. Toplamda 450 saat olması gereken bu eğitimler içinde en önemli olanlardan biri süpervizyon eğitimidir. Aile danışmanlığı süpervizyon eğitimi, derslerin uygulanabilirliğini de gösterir.

Aile danışmanlığı süpervizyon eğitimi, gözetmen eşliğinde terapi uygulanmasıdır. Süpervizyon, kelime anlamı olarak eşlik etme anlamına gelir. Aile danışmanlığı sertifikası almadan önce verilecek bu eğitim oldukça önemlidir. 300 saatlik aile danışmanlığı teori eğitimini kullanabilmenize imkan sağlar. İlk kez terapi yapacağınız için de korkularınızı atıp motive olabilirsiniz. Teori eğitimlerine ek olarak uygulama ve süpervizyon eğitimi, başarılı danışmanlık hizmeti vermenizi sağlar.

Aile danışmanlığı süpervizyon eğitimi için eğitim görürken 1 aile ya da çift bulmanız gerekir. Bu kişilere aile terapisi ya da çift terapisi uygulamalısınız. Aile danışmanı olarak ilk seansınızı da bu sayede yapmış olursunuz.

Aile danışmanlığı süpervizyon eğitimi, en çok üzerinde durulan konulardandır. Süpervizyon eğitimi aşamasında şunları yapmanız gerekir;

  1. İlk olarak çift veya aile bulmalısınız. Bu ailenin aile içi sorunlarının olması önemlidir.
  2. Aile terapisi veya çift terapisi uygulayacağınız yeri ve mekanı siz seçmelisiniz.
  3. Aile terapisi ya da çift terapisi uygularken görüşmeyi kayıt ya da video altına almalısınız.
  4. Terapi esnasında kendi notlarınızı tutmalısınız.
  5. Vakanın aşamalarını gösterir şekilde bilgi depolamanız ve bunu en az 30 saatlik yapmanız gerekecektir.

İstanbul Eğitim Sertifika, vaka incelemelerinde kursiyerlerine yardımcı olur. Öncesinde depolanan ve kayıt altına alınan bilgiler incelenir. Kursiyerin terapi seansı sırasında nerede yanlış yaptığını ve eksikliklerinin neler olduğunu gösterir. Süpervizyon eğitimleri, aile danışmanı adaylarının öğrenmesi için gereklidir. Bu eğitimler için herhangi bir not verilmez. İlk görüşmenin acemiliğini üzerinizden atmanızı ve yanlışlarınızı görmenizi sağlar.

Aile danışmanlığı süpervizyon eğitimi ile daha kaliteli ve profesyonel danışmanlık desteği verirsiniz. Süpervizyon eğitimleri tamamlanmadığı sürece eğitim de bitmemiş olacaktır. Danışan ile ilk görüşmenizde daha iyi hissetmeniz için gereklidir. İstanbul Eğitim Sertifika gibi kurumlar, aile danışmanlığı süpervizyon eğitimi gibi derslere ayrıca önem verir. Gözetmen eşliğinde kursiyerin bulduğu vaka incelenir. Vakanın durumu ve terapinin işleyiş sürecine dair yönlendirmelerde bulunabilir. Aile danışmanlığı yapacağında iyi hizmet vermesi için teknikleri de anlatır.

Aile danışmanlığı süpervizyon eğitimi, teori ve uygulamaların neredeyse tamamen öğretilmesinden sonra verilir. Bu sayede kursiyer hangi psikoterapi yöntemlerini vakalarda kullanacağını bilir. Aile danışmanlığında kullanılan psikoterapi yöntemleri ve aile danışmanlığı teknikleri öğrenilmeden bu eğitime başlanmaz. Gözetmenler verdikleri eğitimin ne kadar yararlı olduğunu da aile danışmanlığı süpervizyon eğitimi sayesinde görür.

Aile danışmanlığı süpervizyon eğitimi, Türk aile yapısına uygun danışmanlık hizmeti verilmesi için de uygulanır. Her toplumun alacağı danışmanlık gelenekleri ve değerleri ölçüsünde şekillendirilir. Aile danışmanı olarak bu değerlere uygun olarak danışmanlık desteği sağlamak başarınızı da artırır. Dolayısı ile de aile danışmanlığı eğitimi aldığınız zaman aslında toplumun aile yapısını da yakından tanımış olursunuz. Aile danışmanlığı süpervizyon eğitimi, uygulama ve teori derslerinden işlevsellik olarak da ayrılır. Uygulama eğitimleri vakalarda başarı sağlasa da süpervizyon eğitimi aile danışmanı olarak hizmet verme yeterliliğine ulaştığınızı gösterir.   

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


aile danışmanlığı sertifikası, aile danışmanlığı eğitimi, bdt sertifika, bdt eğitimi, bdt eğitim sertifikası, hasta yaşlı bakım sertifikası, hasta ve yaşlı bakım eğitimi, mindfulness sertifika, mindfulness eğitimi sertifika, öğrenci koçluğu eğitimi, öğrenci koçluğu sertifikası, uyku eğitimi sertifikası, uyku eğitimi eğitimi, wisc r eğitimi, wisc r sertifika, yaşam koçluğu eğitimi, yaşam koçluğu sertifikası, bütüncül psikoterapi sertifikası, bütüncül psikoterapi eğitimi

Call Now Button