Montessori Eğitimi Nedir?

Çocuklarımızın gelişim süreçlerinde onları en iyi şekilde destekleyerek benliklerini, becerilerini keşfetmelerini isteriz. Ebeveynler olarak hepimizin isteği o dönemleri en verimli şekilde geçirmeleridir. Bireysel becerilerini ve ilgi alanlarını görmelerini sağlamak isteriz. İşte bu noktada karşımıza Montessori Eğitimi çıkmaktadır.

Peki Montessori nedir?

Montessori, İtalyan pedagog Maria Montessori tarafından ortaya konan özgür eğitim bilimidir.Bu bilim her bir çocuğun farklı bir öğrenme stiline sahip olduğunu savunmaktadır. En önemli özelliği ise çocukların kendine özgü bireyler olduklarını keşfetmelerine ve benliklerinin oluşması üzerine planlanmasıdır. Çocukların kendi kapasitelerinde öğrendiklerine odaklanmaktadır. Özgüven gelişimi, isteklerine kararlılık, düzen, konsantre olma ve devamlılığı, bağımsızlık, özsaygı gibi pek çok noktayı geliştirme olarakta nitelendirilmektedir.

Montessori Eğitiminin uygulandığı ortamlar, yaş gruplarına göre çocuklarımızı özgü ihtiyaçlarını karşılamak ve geliştirmek amacıyla özel olarak tasarlanmaktadır. Maria Montessori bu tür ortamlarda, sınıflarda uygulanan eğitimlerin ve çocukların öğrenimlerinin daha derin anlamlı bir anlayışa yol açtığını gözlemleyerek keşfetmiştir. Montessori Eğitimini almış uzmanlar tarafından, eğitime uygun tasarlanmış sınıflarda bulunan her bir materyal çocuklarımızın ilgi, beceri alanları ile aktiviteler arasında uyum sağlayarak çocuklarımızın gelişim süreçleirnin farklı noktalarını etkilemektedir. Montessori doğum sürecinden ortaokul sürecine kadar çocuğu destekleyen bir yöntemdir. Yaş gruplarına göre çocuklarımızın ihtiyaçları değişkenlik göstereceği için sınıf ortamları yaş gruplarına uygun hazırlanmaktadır. Montessori uygulanırken unutulmaması gereken ilk önemli nokta materyaller arasında bizlerin faydalı gördükleri değil çocuklarımızın kendilerine göre seçtikleri aktiviteler önem taşımaktadır. Bunun sebebi Montessori’nin en önemli özelliğinin çocuklarımıza özgür seçim hakkı sunmasıdır.

Montessori Eğitimi çocuklarımızı pek çok noktada desteklemekte ve geliştirmektedir. Zihinsel gelişim hızlarını arttırarak, beceri ve yeteneklerini geliştirmelerini sağlamaktadır. El göz koordinasyonunu ve vücudun büyük kaslarını kullanmalarını sağlayacak aktiviteler içerdiği için ince motor ve kaba motor becerilerini de geliştirmektedir. Yeteneklerini keşfeden ve geliştiren çocuklarda özgüven artışı, kendilerini daha iyi ifade etme de gözlemlenmektedir. Bunun yanında çocuklar kendi gelişimlerini sağlama becerisi de kazanmaktadırlar. Çocuklarımızın gelişim dönemlerinde onların bu dönemi en verimli şekilde geçirmesini istiyorsak Montessori eğitimi seçeneklerimiz arasında yer alabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button