MMPI KİŞİLİK TESTİ NEDEN UYGULANMALIDIR?

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri Testi içeriğinde nevrotik ve psikotik testler içerin 566 sorudan oluşan kişilik özelliklerini belirlemede Türkiye’de standardizasyonu yapılmış en çok kullanılan kişilik testidir. 16 yaş ve üzeri bireylere uygulanabilmektedir. Psikiyatri kliniklerinde;

Depresyon

Hastalık Hastalığı (Hipokondriazis)

Konversiyon

Psikotik Sapma

Cinsel Tercih ve Eğilimler

Paranoya

Şizofreni ve daha birçok psikolojik bozukluğun teşhisini konmak için kullanılmaktadır.

MMPI Kişilik Testi Eğitimi sonunda katılımcılar uygulayıcı sertifikası olarak hizmet verebilmektedirler. Eğitim içeriğinde MMPI testi yorumlama ve raporlama, testi uygularken dikkat edilecek noktalar aktarılmaktadır.

Neden Kişilik Testi Uygulanmalıdır? Sorusunun cevabı çokça sorulan ve merak edilen bir konudur. MMPI Kişilik testi psikolojik bir bozukluk varsa ortaya koyarak çözüm sürecinin başlamasına yardımcı olmaktadır. İşverenlerin çalışan alırken en uygun personeli seçmelerine yardımcı olarak ekiplerini doğru bir şekilde seçmelerine yardımcı olmaktadır. Kişinin kendisini tanımasını, objektif bir bakış açısı ile kendisini görmesini sağlamaktadır. Evlenmek isteyen ya da evli çiftlerin birbirleri ile olan uyumlarını ölçmekte de kullanılabilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button