Hızlı Okuma Sertifikası Ne İşe Yarar? | İstanbul Eğitim Sertifika

Hızlı Okuma Sertifikası Ne İşe Yarar?

Hızlı Okuma Sertifikası Ne İşe Yarar?

Eğitim dünyasına adım attığımız anda öğrenmemiz gereken en önemli unsurlar kuşkusuz olarak okuma ve yazma becerisidir. Eğitim hayatımızın temelini oluştururlar. İlerleyen akademik hayatımızda bu iki beceriyi geliştirmek üzerine yoğunlaşırız çünkü hangi eğitimleri alırsak alalım hangi meslekte ilerlersek ilerleyelim bu iki temel olmadığında daima zayıf kalırız.

Hızlı okuma eğitiminin önemi işte bu noktada ortaya çıkmaktadır. Hızlı okuma teknikleri ile anlayarak hızlı okuma becerimizi geliştirmemiz mümkün. Burada şunu bilmemiz gerekiyor. Nasıl okuyoruz? Belki de daha önce hiç düşünmediğimiz bir soru bu. Üzerine düşünüldüğünde okumanın ne kadar karmaşık bir yapıya sahip olduğunu görebilir ve beceri istediğini fark edebiliriz. Bilim dünyası önceki dönemlerde okurken iki gözümüzün de kelimede yer alan belirli harflere odaklandığını söylüyorlardı ancak son yıllarda bu düşünceleri değişti. Yapılan araştırmalar sonucunda her gözün farklı bir kelimeye odaklandığını yani farklı harfler üzerinde yoğunlaştığını düşünmektedirler. Hızlı okuma teknikleri, anlayarak hızlı okuma, mega hızlı okuma gibi kavramların da ortaya çıkması okumanın önemi üzerine yoğunlaştırdığını göstermektedir.

 

 • Kısa sürede kolay anlamanızı sağlamakta,
 • Odaklanmayı en üst düzeye çıkarak dikkat dağınıklığını önler,
 • Okuduğunu anlama düzeyini artırır,
 • Beyin ve göz arasındaki koordinasyonu üst seviyeye çıkarır,
 • Aktif görme alanını genişletir,
 • Kaygı ve stresi azaltır,
 • Bilginin gerektiğinde daha kolay hatırlanmasını sağlar,
 • Sınav başarısını artırır,
 • Yönetişim yeteneklerini geliştirir.

 

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma, okuyucuların normal bireylerden daha kısa sürede daha fazla kelime okuyarak, okuduklarını daha yüksek oranda anlamalıdır. Anlayarak hızlı okuma teknikleri kullanarak bu beceriyi kazanmak mümkündür. Göz ve beynin çalışma hızları birbirinden farklıdır. Zihin daha hızı algılarken göz daha yavaş kalmaktadır. Hızlı Okuma Eğitiminde üzerinde durulan en önemli nokta budur. Hızlı okumaktan ziyade okunan yazının göz ile görüldüğü anda beyin tarafında da algılanması üzerinedir. Bu eğitimde göz ve beynin algılama ve çalışma hızı dengeye getirilerek okuma ve anlama hızının yükseltilmesi hedeflenmektedir. Hızlı Okuma Sertifikalı Eğitiminde kursiyerlere aktarılan teknikler aynı zamanda beynin okuduğu kelimeleri algılama hızını da arttıracaktır.

Hızlı Okuma Sertifikalı Eğitiminden sonra bireyler, anlayarak hızlı okuma becerisini kazanmış ve bunu aktarabilecek yetkinliğe sahip olacaklardır. Hızlı okuma bireylerin normal süreden daha hızlı okumalarını sağladığı için, bilgi hazinelerine yeni bilgilerin aktarımını da hızlandıracaktır. Bunun yanında sosyal çevrelerine gözlem yeteneklerinde ve özellikle hızlı karar verebilme becerilerinde de gelişim göreceklerdir. Hızlı okuma ve hafıza teknikleri bireylere kendilerini geliştirmeleri için pek çok yön sunacaktır.

Hızlı Okuma Eğitimi göze yeniden nasıl bakması, nasıl görmesi, nasıl okuması, nasıl anlaması gerektiğini öğreten bir eğitimdir. Bu öğretiyi sistematik olarak öğretir ve otomatik hale gelmesine yardımcı olur. Göz ve beyin arasında bulunan psikomotor okuma koordinasyonunu yeniden programlar ve hızlı okuma becerisini kişinin bilinçaltına yerleştirerek, normal bireylere göre daha hızlı okumasını ve okuduğunu net bir şekilde anlamasını sağlar.

Hızlı Okuma Sertifikalı Programına tüm branş öğretmenleri, kendisini geliştirmek isteyen kişiler, öğrenci koçları, MEB bünyesinde yer alan egzersizlerden açmak isteyen kişiler, eğitim uzmanları, çocuklarının gelişiminde onlara katkı sağlamak isteyen ebeveynler, kariyer gelişiminde fayda sağlayacağını düşünen her birey katılabilmektedir.

Hızlı Okuma Sertifikası ile gelişimini sağlayan birey pek çok yerde görev alıp, hizmet verebilmektedir.

 

Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi Neler Kazandırır?

Normal bir bireyin okuma hızı dakikada 150/250 kelime arasındadır. Fakat kas gibi çalışan beyin, özel tekniklerle eğitildiğinde ve geliştirildiğinde çok daha yüksek performans göstererek, gereksinimlerini kısa sürede daha verimli biçimde karşılanmasını sağlar.

Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi, beynin tam performans ile odaklanmasını kolaylaştırmakta ve aktif görme alanlarını genişleterek dakikada 500 ile 800 arasında kelime sayısına ulaşmanızı sağlamaktadır. Bu üst düzey sizin tekniği ne kadar ileri seviye de kullandığınıza göre de artış gösterebilmektedir.

Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi’nin bir diğer önemli ayrıntısı ise okuma esnasında edinilen bilginin hafızaya doğru olarak yerleşmesini sağlamasıdır. Gerektiğinde geri çağırma süresini azaltan doğru yerleşim, günlük işlerinizi de kolaylaştırmaktadır.

Beynin çalışma prensiplerinden birisi de imajinasyonudur. Okunan bilginin zihinde canlandırılması, yapılacak olan uygulamaların basitleşmesini ve hızlanmasını sağlar. Aynı zamanda kodlamaya da destek olan imajinasyon sayesinde unutkanlık sorun olmaktan çıkmaktadır.

Hızlı Okuma Kursu sayesinde mantıksal düşünme becerilerinizi güçlenerek, modern zamanın gereklerini istediğiniz gibi yerine getirecek vaktiniz kalmaktadır.

Hızlı Okuma Sertifikalı eğitimi alan bireyler;

 • Özel okullarda açılan seçmeli derslere,
 • Devlet okullarında açılan seçmeli derslere katılabilir,
 • Devlet okullarında egzersiz programları açabilir,
 • MEB’ de egzersiz açabilirler,
 • Halk eğitim merkezleri bünyesinde kurs açabilir,
 • Özel eğitim merkezlerinde görev alabilir,
 • Eğitim isteyen her kurum ve kuruluşa hızlı okuma konusunda eğitim verebilirler.
 • Özel olarak bu eğitimi almak, öğrenmek isteyen bireylere ders verebilirler.

 

Eğitim içeriğinde her bireye katkı sağlayacak olan pek çok temel nokta da yer almaktadır. Hedefe göre okuma yöntemleri, hızlı okumanın çalışma içeriği, eğitimin katkıları, anlama düzeyinin tespiti, seslendirerek okuma, ayrıntılara takılarak geri dönüş yapma, zihnin tamamlama özelliği ile okuma çalışmaları, gözün aktif görme ve kavrama alanlarını genişletme çalışma ve teknikleri gibi önemli bilgiler bulunmaktadır.

Hızlı Okuma becerisini kazanan öğrenciler sınavlarda normal okuma hızlarına oranla 25-30 dakikalık bir zaman kazanırlar. Özellikle sınav süreçlerinde çok zorlandıkları paragraf sorularını en kısa sürede okuyarak doğru sonuçlandırmalarına fayda sağlamaktadır. Yeni öğrenilen bilgi analiz etme ve yorumlama noktasında kişinin gelişimini sağlayacaktır. Kişinin farkındalığının artmasına yardımcı olacak bir eğitimdir. Anlayarak hızı okuma tekniklerini öğrenen ve bunu otomatik hale getiren bireyler mevcut okuma hızlarından minimum 3 kat daha hızlı okuma becerisi edineceklerdir.

 

Hızlı Okuma Sertifikası Nereden ve Nasıl Alınır?

Hızlı okuma sertifikası için öncelikle katılımcının ön kaydını yaptırması ve ödeme yapması gerekmektedir. Ön kayıt ve ödeme yapıldıktan sonra katılımcıya, eğitim danışmanı atanmaktadır. Eğitim Danışmanı başvurusu onaylanan katılımcıya kullanıcı adı ve şifre gönderir.

Katılımcı kullanıcı adı ve şifre ile, kendisine gönderilen bağlantıya tıklayarak eğitim sistemine giriş sağlayabilmektedir. Eğitim danışmanı, eğitim süresince katılımcıya danışmanlık hizmeti verir.

Hızlı Okuma Eğitimi Sertifikası Programımıza, uzaktan eğitim ile dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden katılabilir ve Uluslararası geçerliliği olan onaylı sertifikalarımızı almaya hak kazanabilirsiniz.

Kayıt olan ve ilk ödemeyi yapan katılımcılar için dersler aktif hale getirilmektedir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


aile danışmanlığı sertifikası, aile danışmanlığı eğitimi, bdt sertifika, bdt eğitimi, bdt eğitim sertifikası, hasta yaşlı bakım sertifikası, hasta ve yaşlı bakım eğitimi, mindfulness sertifika, mindfulness eğitimi sertifika, öğrenci koçluğu eğitimi, öğrenci koçluğu sertifikası, uyku eğitimi sertifikası, uyku eğitimi eğitimi, wisc r eğitimi, wisc r sertifika, yaşam koçluğu eğitimi, yaşam koçluğu sertifikası, bütüncül psikoterapi sertifikası, bütüncül psikoterapi eğitimi

Call Now Button