Beslenme Koçluğu Eğitiminin Faydaları | İstanbul Eğitim Sertifika

Beslenme Koçluğu Eğitiminin Faydaları

Beslenme Koçluğu Eğitiminin Faydaları

Beslenme doğduğumuz ilk andan itibaren temel ihtiyaçlarımızın başında yer alır. Yaşamımızı sürdürebilmek için beslenmeye ihtiyacımız vardır. Anne sütü ile başlayan beslenmemiz, 6 aydan sonra ek gıda ve normal besinlere doğru bir süreç izler. Tatlı, tuzlu, ekşi her şeyin tadına varmak ve bilmek isteriz. Ancak günümüzde artan fast food besinler ve düzensiz beslenme koşulları bu düzenimizi biraz sekteye uğratır. Düzensiz beslenme ise bizlere sağlıksız bir vücut ve fazla kilolar olarak döner. Obezite artışının son dönemlerdeki sebebi de budur. Bu durum yaşam kalitemizi de etkilemektedir. İşte burada beslenme koçluğunun önemi ortaya çıkmaktadır.

Beslenme Koçluğu Nedir?

Beslenme Koçluğu, obezitenin yaygınlaşması ile önemi artan, bireylerin yaşam standartlarını yükseltmeyi hedefleyen, sağlık ve doğru beslenme konusunda bireylere yardımcı olan koçluk türüdür. Sağlıklı beslenme koçu, bireylerin beslenme düzenlerinde ve yaşam tarzlarında değişiklik yapmak için yol gösteren, bu alanın eğitimini, bilgi ve yetkinliğini almış kişilerdir. Beslenme koçları sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirmeyi hedeflemektedirler. Bireylerin enerji ihtiyaçlarını hesaplayarak uygun bir beslenme oluşturma, öğün ve menülerinin planlanmasında, beslenme hatalarının fark edilip düzeltilmesi ve faydalı besinler hakkında bilgi sahibi olmalarıyla da ilgilenmektedirler.

Beslenme koçluğu sadece sağlıklı beslenmeyi kişilere öğretmez. Sadece sağlıklı beslenmek bizlere sağlıklı bir yaşam sunmaz. Hem beden sağlığı hem de mental sağlık bizlere kaliteli bir yaşam sunar. Beslenme koçluğunda da sadece kişilerin beslenmelerine değil, iş ve özel yaşamlarının dengelerini korumaları, hayatlarının bütününe odaklanmaları, sosyal çevre ile uyum sağlamaları konusunda da yol gösterici olmaktadır.

Beslenme Koçluğu Eğitimi kişilerin bu alanda yetkinlik kazanarak bunu hem kendi yaşamlarına, sosyal çevrelerine, ailelerine hem de meslek hayatlarına aktarmalarını amaçlamaktadır. Beslenme koçluğu eğitimi herhangi bir ön koşulu olmayan, kendisini bu alanda geliştirmek isteyen, meslek hayatına katkı sağlamak isteyen, kendi yaşamına düzen vermek isteyen her bireyin katılabileceği bir eğitimdir.

Beslenme Koçluğu eğitimini tamamlayan ve yetkinliği kazanan bireyler;

  • Özel Spor Merkezlerinde,
  • Koçluk Merkezlerinde,
  • Özel Okullarda,
  • Diyet Merkezlerinde,
  • Sağlıklı Beslenmeyle ilgili hizmet veren kurumlarda görev alabilmektedirler.

 

Beslenme Koçluğu Eğitimi kursiyerlerini bilgi ve yetkinlik olarak en iyi şekilde mesleğe hazırlamayı hedeflemektedirler. Eğitim içeriğinde beslenme ilkeleri, kişilerin enerji ihtiyacı ve hesaplanması, sağlıklı yaşam tarzına dair bilgiler ve faydalı besinler, öğünlerin doğru ve sağlıklı şekilde planlanması, metabolizma hakkında bilinmesi gerekenler, beslenme konusunda yapılan hatalar, öğün ve menü planlama gibi pek çok temel bilgi yer almaktadır.

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


aile danışmanlığı sertifikası, aile danışmanlığı eğitimi, bdt sertifika, bdt eğitimi, bdt eğitim sertifikası, hasta yaşlı bakım sertifikası, hasta ve yaşlı bakım eğitimi, mindfulness sertifika, mindfulness eğitimi sertifika, öğrenci koçluğu eğitimi, öğrenci koçluğu sertifikası, uyku eğitimi sertifikası, uyku eğitimi eğitimi, wisc r eğitimi, wisc r sertifika, yaşam koçluğu eğitimi, yaşam koçluğu sertifikası, bütüncül psikoterapi sertifikası, bütüncül psikoterapi eğitimi

Call Now Button