Online – Uzaktan Eğitim

Online (uzaktan) eğitim nedir?

Yer veya zaman sınırı olmayan, eğitmen ve öğrencinin aynı yerde olmadığı, internet bağlantısına sahip olan herkesin kendi seçtiği ortamda tablet, telefon veya bilgisayar gibi cihazlarla eğitim alabildiği sistemdir.

Online eğitim sertifika programları, eğitmenin canlı dersleri ile olabileceği gibi, daha önceden hazırlanmış bir dersin/içeriğin sunumuyla da gerçekleşebilmektedir.

Temel anlamda online eğitim, internet tabanlı bütün eğitsel uygulamaları kapsayan geniş bir tanımdır.

Online Eğitim Nasıl Yapılır?

Online eğitim, aynı ortamda olmadan, ses, görsel, bilgisayar, video ve çoklu ortam teknolojisi gibi unsurlar ile yapılabilmektedir. İş ya da hayat temposu nedeniyle zaman bulamayanlar için hem de yurtdışında eğitim almak isteyenler için online eğitim sertifika programları hayat kurtaran bir seçenektir.

Günümüzde evden çıkmamayı gerektiren özel durumlar ya da salgın hastalıklar sebebiyle uzaktan eğitim sertifika kavramı en önemli konu başlıklarından biri olmuştur.

Online Eğitimde Eğitimler Nasıl İşlenir?

Online eğitim sertifika programlarında ders işleme metotları arasında en belirgin 3 yöntem şöyledir:

Senkronize Dersler: Bu yöntemde öğrenci ve öğretmen aynı sanal sınıfa (internet ortamında) katılmaktadır. Eğitmen, kursiyerlere online olarak ders anlatır ve eğitim süreci bu şekilde gerçekleşmektedir.

Ayrı Zamanlı Dersler: Bu yöntemde ise eğitimin kapsamına giren video materyalleri, kitaplar, ders notları ve sesler gibi unsurlar öğrencilere daha önceden sunulmaktadır. Buna bağlı olarak da öğrenciler, kendi istedikleri zamanda ve yerde, kendi becerilerine ve öğrenme hızlarına göre eğitim süreçlerini şekillendirebilmektedir.

Karma Dersler: Karma dersler yönteminde ise öğrenciler kimi zaman ayrı zamanlı kimi zaman ise senkronize derslere katılabilmektedir.

Online Eğitim Neden Önemlidir?

Geleneksel eğitim sisteminden farklı olarak online eğitim sertifika programları sisteminin merkezinde öğrenci yer alır. Her şeyin ders sırasında öğrenilmesinin aksine online eğitim sisteminde öğrenci dersleri zamandan veya mekândan bağımsız olarak takip edebilir.

Geleneksel eğitim sisteminden farklı olarak öğrenci online eğitim sistemi ile istediği zaman istediği ders konusunu tekrar edebilmektedir.

ONLİNE EĞİTİMİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Online eğitim de her bir öğrenci kendi hızında öğrenmesine imkan sağlamaktadır.

Eğitim dokümanlarına istediğiniz zaman ulaşabildiğiniz için tam zamanlı bir işte çalışsanız bile eğitimlere katılabilirsiniz.

Evlilik, çocuk sahibi olmak, çalışıyor olmak ve diğer nedenler online eğitimlere katılmayı engellememektedir

Eğitim dokümanlarını kendi çalışma düzeninize göre istediğiniz zaman erişebileceğiniz için daha etkili bir şekilde öğrenir dilediğiniz zaman dersi tekrar izleyebilirsiniz.

Uzaktan eğitim ile, eğitimde fırsat eşitliği sağlamakta ve fiziksel engelli öğrencilere eğitim olanağı sağlamaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button