Çocuk Ve Ergenlerde Bilişsel Terapi Uygulamaları | İstanbul Eğitim Sertifika

Çocuk Ve Ergenlerde Bilişsel Terapi Uygulamaları

Akıl ve ruh sağlığı uzmanları, yetişkin vaka örneklerini ve klinik çalışmaları değerlendirip bilişsel davranışçı terapinin çocuklarda ve ergenlerde uygulanmasına kanaat getirmiştir. Bilişsel davranışçı terapi uygulamaları, düşünce ve davranışları doğru yönlendirmek amacı ile kullanılır. Çocuklarda ve ergenlerde bilişsel terapi uygulamaları davranışsal bozukluklar ve psikolojik sorunları tedavi eder. Yetişkinlik döneminde sorunların daha kötü boyutlara ulaşmasını engellemek için de kullanılır. Nevrotik hastalıkların çocuklarda da görülmesi durumunda BDT kullanılarak büyük fayda sağlanmıştır.

Çocuklarda ve ergenlerde bilişsel terapi uygulamaları, vaka örnekleri ile değerlendirilir. Erken yaşta düşünce ve duygularını doğru şekilde yönlendirerek psikolojik sorunlara açık düşünce yapısında olmaları engellenir. Yetişkinlerde bilişsel davranışçı terapi uygulamaları seanslarda çocuklara uygulanması ile kıyaslandığında yaklaşık aynı aşamalardadır. Çocuklarda ve ergenlerde bilişsel terapi uygulamaları ile şema değişikliği çok daha kolay yapılır. Kurulan yeni şemalar ile çocuklar ve ergenler kendi iç dünyasını sağlıklı şekilde oluşturmak için yardım alır. Ruhsal yönden sağlıklı yetişkin olmaları için erken yaşta bu uygulamaların kullanılması daha iyi sonuçlar elde etmeye yarar.

Çocuk ve ergenlerde bilişsel terapi uygulamaları çocuğun algısını inceler. Algı ve düşünceden yola çıkarak da ne gibi davranışlarda bulunacağını çocuk öğrenir. Şizofreni, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik sorunlarda da etkilidir. Psikolojik rahatsızlıklar ilerleyen dönemlerde davranışsal bozukluklara dönüşebilir. Bunu engellemek depresyon gibi hastalıkların ileri ve kalıcı boyutlara ulaşmasını önlemek için yararlanılır.

Çocuk ve ergenlerde bilişsel terapi uygulamaları ile yaşadığı sorunun hiçbir zaman kalıcı olmayacağı da öğretilir. Çocuğun ve ergenin çektiği sıkıntıların elbet bir sonu olduğunu vurgular. Zamanla geçecek sorunların bilincinde olan çocuk sorunlara karşı dirençli olur. Aslında çocuk ve ergenlerde bilişsel terapi uygulamaları çocuğun hayata bakış açısını baştan oluşturur.

Çocuk ve ergenlerde bilişsel terapi uygulamaları aşılması zor ve imkansız gibi görülen sorunlara karşı direnç kazandırır. Çocuğun psikolojik sorununu çözümlemek ve bakış açısını değiştirmek için işlevsel şekilde kullanılır. Aslında çocuk farkında olmasa da ruh sağlığı uzmanı BDT ile çocuğun hayatı ve olayları algılama şeklini değiştirir. O nedenle her ruh sağlığı uzmanı mutlaka çocuklarda ve ergenlerde bilişsel terapi uygulamaları eğitimi almalıdır. Hem başarılı bir terapist olup hem de BDT’yi çocuklarda etkili şekilde kullanabilir. Terapilerde başarı oranını ciddi oranda yükseltmesi en çok talep edilen eğitimlerden olmasını sağlar.

Devlet üniversitesi onaylı çocuk ve ergenlerde bilişsel terapi uygulamaları eğitimi sertifikası alanlar seanslarda BDT’yi uygulayabilir. Çocuklarda ve ergenlerde bilişsel davranışçı terapi uygulamaları çocuğun duygu ve düşüncelerini ayırt edebildiği evrede uygulanmalıdır. Hangi aşamada uygulanacağı da eğitim içeriğinde detaylı işlenir. Yaş aralığına göre BDT eğitiminde psikoterapi tekniğinin nasıl ve ne şekilde uygulanacağı da öğretilir.

Çocuklarda ve Ergenlerde BDT Eğitimi Sertifikası

Çocuklarda ve ergenlerde bilişsel davranışçı terapi uygulamaları eğitimi sonunda alınacak sertifika İstanbul Kariyer Polikliniği’nden verilir. Devlet üniversitesi onaylı sertifika programları içerisinde çocuk ve ergenlerde BDT de vardır. Psikolog, pedagog, aile danışmanı ve psikiyatr gibi uzmanlar çocuklara da terapi uygulayabilmek için BDT eğitimi alır. Çocuklar ve ergenlerin en çok sorun yaşadığı konular üzerinden BDT eğitimi şekillenir. Çocuklarda ve ergenlerde BDT eğitimi sertifikası e-devlet sisteminden görülebilir. Diğer sertifikalarla aynı şekilde ömür boyu geçerlidir. Uluslararası akreditasyonu olan sertifika programlarındandır. Erken yaşta sorunun algılanması ileriki yaşlarda görülen psikolojik rahatsızlıkların sayısını da azaltır. İstanbul Kariyer Polikliniği ile iletişime geçerek çocuklarda ve ergenlerde BDT eğitimi sertifikası almak için görüşün.     

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


aile danışmanlığı sertifikası, aile danışmanlığı eğitimi, bdt sertifika, bdt eğitimi, bdt eğitim sertifikası, hasta yaşlı bakım sertifikası, hasta ve yaşlı bakım eğitimi, mindfulness sertifika, mindfulness eğitimi sertifika, öğrenci koçluğu eğitimi, öğrenci koçluğu sertifikası, uyku eğitimi sertifikası, uyku eğitimi eğitimi, wisc r eğitimi, wisc r sertifika, yaşam koçluğu eğitimi, yaşam koçluğu sertifikası, bütüncül psikoterapi sertifikası, bütüncül psikoterapi eğitimi

Call Now Button