Çocuk Terapistliği Hakkında Herşey | İstanbul Eğitim Sertifika

Çocuk Terapistliği Hakkında Herşey

Çocuklarımızı yetiştirirken her noktaya dikkat ederek, gelişimlerinin en iyi şekilde sağlanmasını isteriz. Ancak yaşadığımız ya da çocuklarımızın dış dünyada yaşadığı bazı durum ve olayların zihinlerinde bıraktıkları etkileri bazen fark edemeyiz. Davranışsal değişimler yaşayan çocuğumuzu farkettiğimizde ise paniğe kapılır. Bu gibi durumları fark ettiğimizde bir uzman desteği almak faydalı olacaktır. İşte bu noktada Çocuk Terapistliği kavramı karşımıza çıkmaktadır.

Peki Çocuk Terapistliği Nedir?

Çocuk terapistleri çocuk ruh sağlığı alanında eğitim almış uzman kişilerdir. Çocuklar biz yetişkinlerden daha farklı bir yapıya sahiptirler. Daha hassastırlar ve kendilerini tam net ifade edemedikleri için daha iyi analiz edilmeleri gerekmektedir. Çocuk terapistleri çocukların kendilerini anlatış biçimini keşfederek söylemek istediklerini anlar ve altta yatan ana sebebe daha kolay inerler. Çocuk alanında masal terapisi, oyun terapisi, öyküsel terapi gibi pek çok yöntem bulunmaktadır. Çocuk terapistleri bu gibi farklı yöntemleri kullanarak çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlarlar. Çocuklar ise kendilerini genellikle oyun, resim ya da masal yoluyla ifade ederler. Bu noktada önemli olan çocukların ruh dilinden anlamak ve onlara ihtiyaçlarına göre yaklaşmaktır.

Çocuk Terapistleri sadece çocuk ile değil ebeveynler ile de süreci ilerletmelidirler. Çünkü çocukların duygu durumlarında değişkenlik anne ve babalarınından kaynaklı olabilmektedir. Örneğin; boşanma sürecinde olan ya da baskıcı olan ebeveynlerin bu dönemde yaptıkları olumsuz söylem ve davranışları çocukların başladıkları süreci olumsuz etkileyecektir. Hepimizin doğru bildiğimiz yanlışlar ve yetişkinlere yapmaktan çekinip çocuklara biraz daha rahat yaptığımız davranışlarımız vardır. Çocuk uzmanları ebeveynlerde de bu noktalarda farkındalık, değişim ve dönüşüm olmasını hedeflemektedirler. Çocuk ruh sağlığı alanında kendinizi geliştirmek, çocuklarınız ile sağlıklı bir ilişki kurabilmek ve mesleki becerilerinizi ilerletmek istiyorsanız Çocuk Terapistliği Eğitimi’niz sizlere kesinlikle öneriyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


aile danışmanlığı sertifikası, aile danışmanlığı eğitimi, bdt sertifika, bdt eğitimi, bdt eğitim sertifikası, hasta yaşlı bakım sertifikası, hasta ve yaşlı bakım eğitimi, mindfulness sertifika, mindfulness eğitimi sertifika, öğrenci koçluğu eğitimi, öğrenci koçluğu sertifikası, uyku eğitimi sertifikası, uyku eğitimi eğitimi, wisc r eğitimi, wisc r sertifika, yaşam koçluğu eğitimi, yaşam koçluğu sertifikası, bütüncül psikoterapi sertifikası, bütüncül psikoterapi eğitimi

Call Now Button