Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Eğitimi

Oyun ve oyuncak gibi araçların çocuğun ruhsal dünyasını anlamasını sağlayacak sertifika programları vardır. Pedagog ve psikologların çocuğun kendini rahat hissettiği ortamda konuşmasını sağlamak için oyun kullanılır. Oyuncaklar ve oyun çeşitleri çocuğa psikolojik tedavi uygulama sürecinde en büyük yardımcıdır. Oyuncaklar ile oluşturulmuş bir ortamda çocukla oynarken bir yandan da konuşulur. İlaç kullanılmadığı için çocuğun gelişimini desteklemekle beraber soruna çözüm sunar. O nedenle çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi alarak çocuğa uygun ortam sağlanabilir. Oyuncakların konumu ve oyunu oynama tarzı gibi her detay çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi konusudur. Akıl ve ruh sağlığı uzmanları bile eğitim aldıktan sonra bu terapi tekniğini kullanabilir. Çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi almayanlar uygulayamazlar.

Oyun terapisi, çocuğun ifade özelliğini geliştirmek dışında iletişim kanallarını kullanmasını da öğretir. Çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi alırsanız onlara uygun terapi ortamı sağlayabilirsiniz. Bir oyuncak ya da oyunla ilgili konuşurken duygu, düşünce ve algısını gözlemleyebilirsiniz.

Çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi, oyunla çocuğu iyileştirmek için de kullanılır. Sadece çocuğun ne yaşadığını size öğretmez. Aynı zamanda ona doğruları ve yanlışları oyun terapisi ile de öğretebilirsiniz. Çocuklar rahat hissettikleri ortamda konuşmaya olduğu kadar öğrenemeye de aç olur. Doğru davranış şekillerini öğretmek ve algısını yönlendirmek davranış bozukluklarını da engeller. Çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi almayı düşünüyorsanız akademik düzeyde eğitim veren kurumları araştırın. Bu kurumlar dünya çapında yapılan çalışmalar ve yeni bilgilerden haberdardır. Yeni uygulanan ve etkisi diğerlerinden daha fazla olan bazı konular da eğitimle öğrenilecektir.

Psikolojik hastalıklarda, nevrotik hastalıklarda ve davranış bozukluklarında çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi alabilirsiniz. Her çocuk doğduğu günden itibaren ailesinin eğitimi ile büyür. Ancak her çocuk oyun oynarken özgürdür. Dolayısı ile de özgür olduğu ortamda gözlemlemek ve doğruları öğretmek bir o kadar kolaydır. Çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi alacaksanız klinik psikolog olmalısınız. Bunun için de psikoterapi eğitimi almış ve bunu uygulama yeterliliğiniz olmalıdır. Aksi halde çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi alamayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak adına İstanbul Kariyer Polikliniği ile görüşün. Böylece çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi ile beraber psikoloji eğitimleri paketleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Oyun Terapisi Eğitimi Online

Oyun terapisi eğitimi online alacaksanız bu tekniği 2 ile 12 yaş arasındaki çocuklara uygulayacağınızı bilmelisiniz. Çünkü 2 ile 12 yaş arasındaki çocukların oyun ile bağı son derece güçlüdür. Gerçeklik algısı ve oyuna olan düşkünlüğü zaman içinde değişir. Büyüdükçe ve gerçek ile hayal arasındaki farkı kavradıkça oyuna bakışı da değişecektir. Çocuğun oyuna bakışı değiştiğinde çocuk merkezli oyun terapisi eğitimi kullanılamaz.

Akıl ve ruh sağlığı uzmanları, oyun terapisi eğitimi ile nasıl ve ne şekilde yol izleyeceğini öğrenir. Terapist ve çocuğun çok iyi ilişki kurabilmesi adına eğitim içeriğinde bazı konular önceliklidir. İlk olarak karşılıklı iletişim ve ilk görüşme eğitimleri verilir. Bununla birlikte çocuk ve aile arasında yaşanan sorunlara psikolog ve pedagog çözüm bulacaktır. Oyun terapisi eğitimi online, çocuk terapistlerinin çocuk ile doğru iletişim kurmasını öğretir. Online eğitim olması eğitimin yetersiz veya kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Tam tersi oyun terapisi eğitimi online ise süpervizyon ve uygulama eğitimleri sayısı fazladır. İstanbul Kariyer Polikliniği, oyun terapisi eğitimi online verdiğinde yurt dışında da geçerli sertifikanız olur. E-devlet görünürlüğü olan sertifikayı yurt içi ve yurt dışında kullanırsınız.    

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button