WISC-4 Testi Nedir? | İstanbul Eğitim Sertifika

WISC-4 Testi Nedir?

WISC-4 Testi Nedir?

Bireylerin bilişsel beceri ve zihinsel gelişimlerini ölçmek için uygulanan WISC-R testinin yenilenmiş, güncel hali WISC-4 Zeka Testidir. WISC-4 Zeka Testinin uygulama yaş aralığı WISC-R testine göre daha geniştir. Bireylerin bilişsel, zihinsel, sözel ve performans açısından zeka düzeyini ölçen bir testtir. WISC-R Zeka Testi alt puanlama sisteminden oluşurken WISC-4’te bu güncellenerek değiştirilmiştir. Tüm ölçek zeka, sözel zeka ve performans zeka puanı eski testte bulunurken WISC-4 te Tüm ölçek zekanın yanında Sözel Kavrama, Algısal Akıl Yürütme, Çalışma Belleği ve İşlemleme Hızı puanlarını da ölçmektedir. Genel zihinsel yeteneği yani bireyin IQ seviyesini ölçmektedir.

WISC-4 10 temel ve 5 yedek alt testten oluşmaktadır. İnce motor becerileri, denge, sözel bilgi ve ifade, işitsel bellek, konsantrasyon ve dikkat gibi pek çok işlevi ölçmektedir. WISC-4 sadece zeka ölçmekle kalmayan aynı zamanda bireylerin uzman uygulayıcılar tarafından çok yönlü olarak yorumlanmasını sağlayan bir testtir. Psikolojik problemleri anlamak ve çözüm yolunu seçmek konusunda çok yardımcı olmaktadır. WISC-4 Zeka Testi çocuklarda üstün zeka , dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, konsantrasyon bozuklukları, algılama sorunları, iletişim yetersizliği ve içe kapanıklık, sosyal çevreye uyum, kendini etkili ifade edebilme, kaygı, korku, inat ve öfke problemi gibi pek çok durumun zeka ile ilgili olup olmadığını ortaya koymaktadır.

WISC-4 Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi şu anda ülkemizde sadece Türk Psikologlar Derneği bünyesinde verilmektedir. Testin uygulanma süresi çocukların anlama ve algılama durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Tekrar uygulanma süreci en az bir yıl olarak belirtilerek aynı yıl içinde tekrar uygulanmaz. 2 oturum şeklinde gelişen testte ebeveynler ile ön görüşme ve bireye testin uygulanması daha sonra test sonucunun bildirilmesi olarak ayrılmıştır. WISC-4 sonucunda aileler çocuklarının hangi alanlarda becerilerinin olduğunu, hangi alanda geliştirilmeleri ve güçlendirilmeleri gerektiğini öğrenmektedirler. Akademik başarı ve kariyer gelişimi için desteklenmesi gereken noktaları fark ederek o alanlara daha fazla önem veren aileler çocuklarının gelişim sürecinde destekçi olacaklardır.

WISC-4 Zeka Testi 6-16 yaş aralığına uygulanarak çocuğun gelişim sürecinde destelenecek durumları ortaya koymaktadır. Ebeveynler test sonucuna göre bir uzman desteği almaktan çekinmemeli çocuklarının gelecekleri için bu yolda özveri ile ilerlemelidirler.

İstanbul Eğitim Sertifika olarak uzaktan online eğitimle %100 öğrenme garantili, devlet üniversitesi onaylı, meb de geçerli, WISC-4 Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi, Wisc-R 4 Eğitimi 2020, WISC-4 Eğitimi TPD, WISC 4 Eğitimi 2020, WISC 4 eğitim ücreti, , wisc-4 materyal için bizi arayınız.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (6)

 • Damla Durak Harputlu cevap

  Merhabalar en yakın wiscr eğitiminiz ne zaman? Ödeme bilgisi nasıl? Uygulayıcı sertifikası oluyor mu süpervizyonu da kapsıyor mu materyalller dahil mi son olarak Tpd onaylı mı bilgilendirirseniz sevinirim.

  2 Nisan 2024 , 09:43
  • İstanbulEğitim cevap

   0 537 369 17 41 numaralı telefon numaramızdan eğitim danışmanımızla iletişime geçebilirsiniz.

   4 Nisan 2024 , 02:24
 • İbrahim Ertuğ cevap

  Merhabalar Klinik Psikolog olarak wisc 4 eğitimi almak en yakın eğitim zamanı ve detaylı bilgileri almak istiyorum

  6 Nisan 2021 , 11:12
  • İstanbul Eğitim Sertifika cevap

   Merhabalar WISC 4 eğitimimiz yoktur klasik WISC R eğitiminde yardımcı olabiliriz.

   6 Nisan 2021 , 11:18
 • Berat Karaahmetoğlu cevap

  En yakın WİSC-4 psikolog eğitiminiz ne zaman ve ne kadar

  2 Kasım 2020 , 18:49
  • İstanbul Eğitim Sertifika cevap

   Merhabalar WISC 4 eğitimimiz yoktur klasik WISC R eğitiminde yardımcı olabiliriz.

   6 Nisan 2021 , 11:34

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


aile danışmanlığı sertifikası, aile danışmanlığı eğitimi, bdt sertifika, bdt eğitimi, bdt eğitim sertifikası, hasta yaşlı bakım sertifikası, hasta ve yaşlı bakım eğitimi, mindfulness sertifika, mindfulness eğitimi sertifika, öğrenci koçluğu eğitimi, öğrenci koçluğu sertifikası, uyku eğitimi sertifikası, uyku eğitimi eğitimi, wisc r eğitimi, wisc r sertifika, yaşam koçluğu eğitimi, yaşam koçluğu sertifikası, bütüncül psikoterapi sertifikası, bütüncül psikoterapi eğitimi

Call Now Button