Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Nedir?

Sağlık alanında işleyişi hızlandırmak ve aksaklıkların önüne geçebilmek için bazı meslekler vardır. Bunlar sağlık kurumlarında hasta, refakatçi ve çalışan işlerinin ivedi olarak yapılmasında görev alır. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik nedir araştırması yapıp bu alanda çalışanlar fazladır. Lisans mezunu olmak gerekmediği gibi uzaktan eğitim ile bile meslek sahibi olabilirsiniz. Kamu kurumlarında ve özel sağlık kuruluşlarında idari olarak bilgi ve belge akışını sağlayan kişiye tıbbi sekreter denir. Başhekimliklerde, idari bölümlerde ve işleyişe dair her aşamada çalışabilirler.

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik nedir merakında olup bu alanda çalışacaksanız İstanbul Eğitim Sertifika’dan bilgi alıp eğitime kayıt yaptırabilirsiniz. Sağlık alanında lisans eğitimi almadan çalışmak ve sertifikanız ile sağlık kurumlarına başvurmak için çok iyi fırsattır. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik kursu ile stres yönetimi ve kriz yönetimi eğitimleri verilir. Hasta veya hasta yakınlarının işlem sırasında sakin, itidalli davranabilmesi için nasıl davranmanız gerektiğini de öğrenirsiniz. Beden dili ve nezaket ile iletişim dili eğitimleri alabilirsiniz. Kurum ve kuruluşların özel veya kamu olmasının önemi bulunmaz. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik eğitimi aldığınızda şu yerlerde çalışırsınız.

 • Özel hastane
 • Devlet hastanesi
 • Başhekimlikler
 • Ağız ve diş sağlığı merkezi
 • Laboratuar
 • Geriatri merkezi
 • Aile sağlığı merkezi
 • Aile hekimlikleri
 • Özel muayenehane
 • Klinik
 • Poliklinik
 • Akıl ve ruh sağlığı merkezleri
 • Psikolojik danışmanlık merkezi
 • Psikiyatri klinikleri

Ayakta veya yataklı hastalara hizmet veren tüm sağlık kurumları ile kuruluşlarında çalışabilmek için eğitim alabilirsiniz. Bu kurumlarda işleyişe dair genel bilgi edineceğinizden gittiğiniz her yerde tecrübeli olarak çalışırsınız. Tıbbi sekreterlik sertifikası alıp evrak gönderme, tasnifi, arşivleme, depolama, raporlama işlemleri yapabilirsiniz. Evrak işlemleri, veri giriş çıkışı ile rapor işlemleri tıbbi sekreter tarafından yapılır. Böylece hasta ve hasta yakınları bekletilmeden ve işler yığılmadan resmi prosedürler işletilir. Sağlık merkezleri birçok kurumdan hareketli ve yoğundur. Burada zaman ile yarışıldığından idari işler, evrak işlemleri için çalışan yetiştirmeye zaman yoktur. Bilgisayar kullanabilen ve işleyiş konusunda bilgili kişilere ihtiyaç duyulur. O nedenle de tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon nedir ve eğitim nereden alınmalıdır araştırmalısınız.

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik eğitimi alacaksanız İstanbul Eğitim Sertifika ile görüşün. Uluslararası akreditasyonlu tıbbi sekreterlik sertifikası verdiklerinden ötürü yurt dışında da çalışma şansı yakalarsınız. Almanya’da geçerli sertifika veya başka ülkelerde geçerli belge arıyorsanız burası ile iletişim kurmalısınız. Yüzlerce uluslararası akreditasyonlu sertifika programı vardır. İstediğinizi içinden seçebilirsiniz. 

 Tıbbi Sekreterlik Kursu

Tıbbi sekreter, sağlık kurum ve kuruluşlarının her kademesinde çalışabilir. Sekreterlik mesleğini sağlık kurumlarında yapabilmek için eğitim alır. Bilgisayar kullanımından evrak takip, tasnif, dosyalama ve raporlama işlemlerine kadar hepsini eğitimle yapabilir. Tıbbi sekreterlik kursu aldıktan sonra sertifika sınavı yapılır. Bu sınavdan başarılı olmak için alacağınız geçerli not sonrasında devlet üniversitesi size sertifika gönderir. Tıbbi sekreterlik sertifikası üzerinde uzaktan eğitim aldığınıza dair ifade yer almaz. Uzaktan eğitim tıbbi sekreterlik kursu alacaksanız ilk olarak İstanbul Eğitim Sertifika ile görüşmelisiniz. Devlet üniversitesi ortak çalışma yaptığı kurumların başında gelir. Bu nedenle de eğitimleri hazırlayan kişiler alanında uzmandır.

Tıbbi sekreterlik kursu alacaksanız ilk olarak profesyonel eğitim danışmanlığı da verilen İstanbul Eğitim Sertifika ile görüşün. Ömür boyu geçerli sertifika alabilirsiniz. Yurt içi ve yurt dışı fark etmeden çalışmanıza imkan veren belgeniz de olur. e-devlet görünürlüğü olan tıbbi sekreterlik sertifikası da verilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button