Objekti̇f Testleri̇n Özelli̇kleri̇

Objekti̇f Testleri̇n Özelli̇kleri̇

Bireylere uygulanan psikolojik testler kişinin yetenekleri, beceri ve performansları ile ilgili bizlere bilgi verebilecek soruların yöneltilmesini sağlayan sistemsel yaklaşımlardır. Objektif testler ise yapılandırılmış materyallerin sunulduğu, standart şekilde işleyen puanlama ve yorumlama prosedürünün işlediği psikolojik testlerdir. Adında objektif kelimesinin kullanılmasındaki amaç öznel yargı ve değerlendirmeden daha çok nesnel yargıların ön plana çıkması yani daha açık bir şekilde ifade edersek uygulanan testlere müdahalenin sınırlı olmasıdır. Objektif testler sorulan sorular, soruların bireye sorulma tekniği, zaman ve cevap kısımlarının sonuçlandırma ve değerlendirme kriterlerinin belirli olduğu testlerdir.

Objektif testler içerisinde 11 adet psikolojik test bulunmaktadır. Bunlar,

 • Catell 2-A
 • Catell 3-A
 • Gessel Testi
 • Good Enough
 • Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Frostig Gelişimsel -Görsel Algı Testi
 • Benton Görsel Bellek Testi
 • Ankara Gelişim Tarama Envanteri
 • Porteus Labirent Testi
 • Bender Gestalt

Peki bu testlerin özellikleri nelerdir ve neden uygulanır? Gelin birlikte inceleyelim.

 1. Catell 2-A: Zeka testi olan Catell 2-A 7 yaş 6 ay ve lise dönemi arası bireyler ve okuma yazma bilmeyen yetişkin kişilere uygulanabilmektedir. Testin içeriğinde tamamen görsel itemler yer almaktadır bu sebeple kültürel öğelerden arındırılmış bir testtir. Süreli olan, 4 alt test ve 46 maddeden oluşan bir testtir.
 2. Catell 3-A: Performans zeka testi olarak geçmektedir. 14 yaş ve üzeri bireylere uygulanabilmektedir. Zekanın soyut anlamdaki işlevini saptamaya yönelik uygulanan bir testtir.
 3. Gessel Testi: Gessel testi çocukların el ve göz koordinasyonunu, görsel hafızlarını, motor ve kas becerilerini ölçme noktasında uygulanan bir gelişim testidir. 2-6 yaş aralığına uygulanmaktadır.
 4. Good Enough: Çocukların çizdikleri resim üzerinden yola çıkılarak zeka düzeylerinin saptanmasının hedeflendiği bir çeşit zeka testidir. Zihinsel gelişmeyi ölçmek amacıyla kullanılmaktadır. 3-12 yaş aralığında bireylere uygulanabilmektedir.
 1. Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi: Bireylerin kelime bilgisini yani dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanmaktadır. 2 yaş 4 ay ve 11 yaş 11 ay arasında bulunan çocuklara uygulanmaktadır.
 2. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: Çocukların okul sürecine, sürecin onlara getireceği kural ve sorumluluklara hazır olup olmadıklarını sapmak amacıyla uygulanan bir testtir. 5 yaş 6 ay ve 6 yaş aralığında bulunun çocuklara uygulanabilmektedir.
 3. Frostig Gelişimsel -Görsel Algı Testi: Görsel algıları değerlendirmeye yarayan ve 4-8 yaş arası çocuklara uygulanan bir testtir.
 4. Benton Görsel Bellek Testi: 8 yaş ve üzeri çocuklara uygulanan bir görsel bellek saptama testidir. Hafıza fonksiyonlarının görsel belleğe etkisini gösteren bir testtir.
 5. Ankara Gelişim Tarama Envanteri: 0-6 yaş aralığına uygulanan ve çocukların gelişimsel açıdan değerlendirilmesini sağlayan bir testtir. Çocuklarımızda yer alan ya da olası gelişimsel sorunları saptayarak, çözüme ulaştırmak amacıyla uygulanmaktadır.
 6. Porteus Labirent Testi: Çocuk ve yetişkinlere uygulanabilmektedir. Testin amacı, zekanın özel bir şeklini ölçmektir.
 7. Bender Gestalt: 5yaş 6 ay ve 10 yaş 11 ay arasında yer alan çocuklara uygulanan, görsel motor becerilerini değerlendirmemize yardımcı olan bir testtir. 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


İletişime Geç