Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi

Bilişsel davranışçı terapi eğitimi, terapist davranış bozukluklarının tedavi edilmesi için kullanılır. Psikolojik hastalıkların boyutu önemli olmamakla birlikte kısa sürede fayda sağlar. Bilişsel davranışçı terapi yöntemi psikoterapi teknikleri içinde ayrı bir yere sahiptir. Ergenlerde, çocuklarda ve yetişkinlerde de kısa zamanda çözüm sunar. Her grupta problemi kökünden halledecek nadir yöntemler arasındadır.

Bilişsel davranışçı terapi eğitimi alırken sorunu nasıl kişiselleştireceğiniz hakkında bilgi sahibi olursunuz. Sorunu kavramlar üzerinden şekillendirip danışana yardım edebilirsiniz. Terapi sürecinde karşılaştığınız sorunu gidermek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de öğretilir. Bilişsel davranışçı terapi eğitimi duygular, yanlış inançlar ve kanıların insanları nasıl felakete sürükleyeceğini en açık şekilde gösterir. Bağımlılıklarda gerek grup içinde gerekse de bireysel olarak sağladığı fayda büyüktür.

Bilişsel davranışçı terapi eğitimi içeriği ruh sağlığı uzmanının seansın başından sonuna kadar süreci nasıl yürütmesi gerektiğini öğretir. Panik bozuklukları, kaygı bozukluğu, OKB, depresyon, yeme bozuklukları ve kişilik bozuklukları başlıca etki alanıdır. Hastalıkların neden olduğu yeni ruhsal bunalımlar da tedavi edilebilir. Bireylere göre değişen vaka türleri eğitim boyunca incelenir. Klinik değerlendirme ve vaka formülasyonu üzerinden değerlendirmeler yapılır. Bilişsel davranışçı terapi eğitimi, süpervizyon ve uygulama videoları üzerinden hastalıklara göre özelleştirilebilir. Toplumda yaygın görülen sorunların en iyi şekilde klinik temellendirilmesinin yapılmasını amaçlar. Klinik değerlendirmeye tabi vakalarda bilişsel davranışçı terapi eğitimi alan kişilerce araştırma yapılır. Hastalığın hangi inanıştan kaynaklandığını bulmak için etkili yöntemdir.

Bilişsel davranışçı terapide, danışanın uzman ile rahat konuştuğu bir ortam olmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için de bilişsel davranışçı terapi eğitimi içeriğinde düzenleme yapılmıştır. İstanbul Kariyer Polikliniği bilişsel davranışçı terapi eğitimi ile paket programları oluşturur. Bunun en büyük nedeni BDT’nin danışanın ne hissettiğine ve düşündüğüne odaklanmasıdır. Çözüm odaklı psikoterapi yönteminde BDT’nin yerinin olmasının diğer bir nedeni de budur. Vakanın düşünceleri ve hissettikleri arasındaki bağlantıyı kurmaktır. Yanlış düşüncenin danışanın hayatında açtığı yaraların iyileştirilmesi için bilişsel davranışçı terapi eğitimi almış kişilere ihtiyaç vardır.      

Evlilik terapisi ve aile terapisi yapılırken BDT seanslarda en fazla kullanılan psikoterapi yöntemlerinden biri olarak bilinir. Danışman, çiftlerin konuşamadıkları, iletişimin koptuğu konular üzerine eğilir. Çiftlerin birbiri hakkında yanlış düşünceleri sorunu tırmandırır. Bu da kaynağa en iyi nasıl ulaşılacağını öğrenmek için fırsattır.

BDT Sertifikası

Bilişsel davranışçı terapi eğitimi, psikoloji sertifika programlarındandır. Aldığınız eğitimi pratik hayatta kullanabilmek için yetkin olduğunuzu gösterecek BDT sertifikası verilir. BDT sertifikası, kişilik bozuklukları yaşayanların sorunlarına eğilmenizi sağlar. Travma sonrası stres bozukluğu gibi hastalıklarda tedavi süresi sanıldığından kısadır.

Şizofreni ve obsesif kompulsif gibi sorunların zor olduğu bilinse de tedavisi imkansız değildir. BDT sertifikası, terapistin yetenekli olduğunu gösterir. Temel bilişsel davranışçı terapi yöntemleri en iyi şekilde BDT sertifikası olanlarca kullanılabilir. İstanbul Kariyer Polikliniği BDT sertifikası niteliğini ve kalitesini artırmak için üniversite ile ortak çalışma yapar. Devlet üniversitesi ile yapılan çalışma ile kurs sonrasında BDT sertifikası verilir. BDT sertifikası, aile danışmanlarının en çok talep ettiği eğitimler olarak bilinir. Aile terapisi ve evlilik terapisinde BDT sertifikası olanlardan terapi alınması tedavinin süresini kısaltır.

Devlet üniversitesi onaylı BDT sertifikası, yurt içi ve yurt dışı kullanım imkanı verir. Devlet üniversitesi çalışmalar yaptığı kurs merkezleri ile proje yürütür. Eğitim gibi sertifikalarda da kursa destek olur. e-devlet görünürlüğü olan BDT sertifikası YÖK denkliğine sahiptir. Bu da kullanım alanını genişletir. Ömür boyu kullanabileceğiniz BDT sertifikası için vakit kaybetmeden kayıt yaptırın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Call Now Button